:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
جمعه، ۳۰ مهر ۱۴۰۰
:: English Section
P نگاه نو
صنعتی سازی ساختمان و تسریع در تولید

سرعت عملیات اجرایی در بسیاری از برنامه ریزی های اجرایی ساختمانی به طور عام و ساخت وتولید مسکن به صورت خاص، در انتخاب سیستم صنعتی نقش تعیین کننده ای ایفا می کند.
روش های سنتی ساخت ساختمان موجود در کشور نشان دهنده آن است که اغلب این روش ها قادر به اجرای سیستم سازه ای ساختمان در مدت زمان های کوتاه و با کیفیت مناسب نیستند. از طرفی روشهای نوین ساخت صنعتی ساختمان هر یک قادرند زمان اجرای سازه و کل ساختمان را به مقدار قابل ملاحظه ای نسبت به روش های متعارف ساخت و ساز کاهش دهند. از نکات قابل توجه، مسائل مالی این گونه پروژه ها ست. تامین مالی پروژه های با روش های صنعتی، نیازمند مکانیزمی متفاوت از روش های متعارف است . حجم سرمایه گذاری اولیه بالا در شروع پروژه ها و تخصیص اعتبار مورد نیاز در طی پروژه نحوه سرمایه گذاری متفاوتی را به پیمانکار ایجاب می کند .
بطور مشخص ساخت برخی مصالح ساختمانی در مکان ساختمان در مقایسه با روش های صنعتی که مصالح در کارخانه تولید و به محل منتقل می شوند فاصله فاحش سرعت ساخت دو روش سنتی و مدرن را نشان می دهد. چنانچه می دانیم شوروی سابق در دوران بحران مسکن در آن کشور جهت تسریع در تولید به این روش که از لحاظ کیفی نیز بسیار برتر می باشند روی آورد.
مدیریت اجرایی کارگاه هایی که با روش صنعتی به اجرای بنا می پردازند از ارکان برنامه ریزی و اجرای پروژه می باشد. تنظیم مراحل اجرا و هماهنگ سازی اجرای روش های صنعتی و سنتی و احتراز و اتلاف زمانی پروژه ها از هنرهای مدیریت این مجموعه می باشد، لذا نظام مدیریت این نوع کارگاه ها نیز می باید متحول گردیده و تابع روش مدرن مدیریتی گردد. برنامه ریزی اجرایی پیشبرد عملیات اجرایی مستلزم دانش و تجربه لازم و شناخت سیستم انتخابی اجرای ساختمان می باشد . مدیریت اجرا در نظام صنعتی ساخت درهمان مرحله طراحی ساختمان باید فعال باشد تا با انتقال تجارب عملی خود به تیم طراحی و لحاظ نقطه نظرات کارشناسی و هنری گروه طراحی در تهیه تدارکات لازم برای اجرا به ارتقا کیفی و کمی محصول (ساختمان) کمک نمود.
سیستم های تاسیساتی ساختمانی رایج در ایران نیز گرچه نسبت به دهه های گذشته سیر تکاملی خود را طی نموده اند و تجهیزات و ماشین آلات مربوطه از لحاظ کیفیت و میزان بهره وری پیشرفت های قابل ملاحظه ای داشته اند ولی از لحاظ سرعت عملیات اجرا پیشرفت چشمگیری به وجود نیامده است. اجرا تاسیسات ساختمان از مهم ترین بخش های زمان بر پروژه است و می باید ضمن هماهنگی کامل با معماری سیستم های جدیدی را معرفی نمود تا سرعت اجرا و احتمالاپیش ساختگی واحد های تاسیساتی را امکان پذیر ساخت تا در مجموع بتوان زمان اجرا را کاهش داد. در کنار آن طراحی و ایجاد ساختمان های پیش ساخته کمک شایانی به مهندسان و سازندگان و اجرا کنندگان تاسیسات ساختمانی خواهد کرد.
در روش تولید صنعتی ساختمان می توان فضاهای ساختمان را به صورت مدول های تاسیساتی به نحوی طراحی نمود که کل لوله کشی آب سرد و گرم و فاضلاب به طور جداگانه طراحی و اجرا گردیده و به صورت پانل های پیش ساخته به بنا متصل کرد. حتی مدول های تاسیساتی برای سیستم های گرمایش و سرمایش را نیز می توان به صورت پیش ساخته طراحی و اجرا نمود تا بدین ترتیب سرعت و دقت اجرایی بخش تاسیسات مکانیکی ساختمان را ارتقا بخشید.
بدیهی است بهره برداری از فن آوریهای نوین ساختمانی در این عرصه می تواند دستیابی به این هدف را امکان پذیر سازد. با ملاحظه خلاصه مشکلات اجرایی کارگاه های صنعتی ساختمانی در سیستم فعلی مشخص می گردد که حوزه دخالت در گسترش تولید صنعتی ساختمان می باید عناصر و اجزای ساختمانی و نظام مدیریتی و مالی را نیز دربر گیرد.
اکتفا کردن به اجرای اسکلت ساختمان به روش های صنعتی آنچه که امروز موضوع بحث جامعه مهندسی است و دوری گزیدن از جامع نگری به فرآیند تولید صنعتی ساختمان خطر آن را در بردارد که پس از شروع پروژه هایی با روش های صنعتی و به لحاظ عدم توجه به سایر الزامات تولید صنعتی ساختمان به نتایج دلخواه نرسیم و معمولا در میان آنچه قربانی می شود تولید صنعتی ساختمان می باشد و بازگشت به روش های متعارف موجود و پرهیز از روش های صنعتی ساخت تا چند دهه دیگر از پیامدهای آن خواهد بود.
دراین میان نقش مدیران و برنامه ریزان ساخت و تولید کنندگان مسکن به طور خاص بسیار با اهمیت می باشد . زیرا با برنامه ریزی صحیح و نگاه جامع به مسایل و مشکلات موجود برسر راه تولید انبوه ساختمان و مسکن می توانند به تقویت و رشد صنعت ساختمان در کشور کمک کرده و بستر سازی لازم را برای بهره برداری عامه مردم از این دانش فراهم آورند .
منابع:
· پايگاه انوه سازان ايران
· پايگاه خبري مسكن و معماري

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری