:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
جمعه، ۳۰ مهر ۱۴۰۰
:: English Section
P نگاه نو
شیوه‌های جديد افزایش ظرفیت پارکینگ مجتمع‌های مسکونی و تجاری

بهزاد گروگان - کارشناس شهرسازی:یکی از تبعات افزایش خودرو در محدوده شهر تهران، روش تامین محل توقف آنها است.در دهه‌های گذشته تعداد بسیار زیادی مجموعه مسکونی در سطح شهر تهران ساخته شده است که کسری پارکینگ دارند، چرا که سطح پارکینگ خودرو ها به جای اختصاص به کاربری اصلی خود به سایر کاربری‌ها اختصاص یافته و یا اینکه اصولا تعداد واحدهای پارکینگ بسیار کمتر از تعداد واحدها و آپارتمان‌های مسکونی در آن مجتمع‌ها طراحی شده است.
اجرای مداوم این سیاست موجب افزایش سطح پارکینگ‌های حاشیه‌ای در خیابان‌ها و فزونی راه‌بندان ترافیک ناشي از آن خصوصا در گذرهای باریک شده است.
احداث پارکینگ‌های محله‌ای در فاصله 150 متری پلاک‌هایی که به علت دارا بودن شرایط خاص امکان تامین پارکینگ به تعداد واحدهای مسکونی را ندارند، و همچنین اجرای ضوابط طرح جامع و تفصیلی جدید تهران در خصوص رعایت یک واحد پارکینگ برای هر واحد مسکونی، نشانه‌های مثبتی در کاهش عوارض سیاست‌های نادرست گذشته است.
بررسی وضعیت کنونی در تمام پارکینگ‌های مجموعه‌های مسکونی – تجاری و اداری نشان می‌دهد كه توقف اتومبیل برخی ساکنین در محدوده مانور سایرخودروها ،به اتکاي حق و حقوقی که برای خود کسب کرده اند،،زمینه‌ساز بروز تنش میان ساکنین شده است.
روش پیشنهادي براي رفع این مشکل اين است كه در موارد استثنایی شيوه‌هاي نوین مورد استفاده در سایر کشورها، فضای مانور مورد نیاز اتومبیل‌ها که رعایت آن در حال حاضر الزامی است، صرفا به محدوده توقف خودرو ها اختصاص یابد.
برای این کار از صفحه‌های متحرک با امکان جابه‌جایی بر روی ریل که در کف پارکینگ نصب می‌شود، و خودروها بر روی آنها قرار می‌گیرند، استفاده خواهد شد.
بدیهی‌ست در صورت نیاز به اجرای طرح مذکور مسایل حقوقی و قانونی کاربرد این گونه روش‌ها و تبعات احتمالی بعدی از قبیل نظارت بر نحوه استفاده، گارانتی عملکرد سیستم‌ها برای مدت طولانی، جلوگیری از برچیدن سیستم پس از دریافت پایان‌کار، پرهیز از دریافت تراکم به بهانه تامین پارکینگ، به روش فوق، مد نظر قرار گیرد.
همچنین هماهنگی مطلوب بین معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران و سازمان آتش نشانی و موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران و وزارت صنایع جهت استانداردسازی و بومی کردن این تکنولوژی حائز اهمیت است.

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری