:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
جمعه، ۳۰ مهر ۱۴۰۰
:: English Section
P نگاه نو
كدام سمبول در معماری معاصر هویت جدید ما را نشان می‌دهد؟


سمبول یا نماد در جایگاه معنا شناسانه، دارای هویتی شده است به قدر و اندازه تمام هنرها، ملت‌ها و زبان‌ها و آنها كه اغراق را دوست دارند، گستره مفهوم سمبول‌ها را به قدر تمام انسان‌ها افزایش می‌دهند! وقتی از سمبول سخن می گوییم، گویی از اسم كوچكی حرف می‌زنیم كه بدون نام خانوادگی‌اش قابل شناسایی نیست. سمبولیسم در شعر، در داستان، در نقاشی و... در همه جا، حتی زبان‌شناسی (البته با كمی تغییر اسمش) بارها و بارها تكرار می‌شود.
سمبول در روان‌شناسی، سمبول در زبان‌شناسی، سمبول در نقاشی، سمبول در سینما، سمبول در شعر، سمبول در نمایش، سمبول در داستان اشتراك لفظ دارند اما در معنا تفاوت‌هایی دارند كه نمی‌شود فراموششان كرد. نمی‌دانم تا به حال به زبان مردم توجه كرده‌اید یا نه؟ مردم به خیلی چیزها می‌گویند سمبول؛ تاكید می‌كنم خیلی چیزها و خود مردم نیز بارها و بارها در صحبت‌های روزمره‌شان بر این سمبول‌ها تاكید می‌كنند.... سمبول مقاومت، سمبول آزادی، سمبول صبر، سمبول قدرت و ...، این سمبول گاهی یك شخص است و گاهی یك سازه. گاهی جنس آن كاغذ است و گاهی سیمان.... به نظرم این سمبول‌های گاه گاه تمامی ندارند! اما برای آنها كه اهل معماری هستند برخی از این سمبول‌های گاه به گاه جای تامل بیشتری دارد.
مثلاً سازه‌ی میدان آزادی تهران برای مردم ما و شاید مردم دنیا سمبول ایران است و برج‌العرب سمبول دبی، همان‌طور كه ایفل سمبول فرانسه است و پیزا سمبول ایتالیا. كم نیستند كشورهایی كه ساختمانی در جایگاه سمبول ملی آنهاست.
اما در ایران خودمان مردم برخی شهرها را نیز با سمبول‌های مشابهی می‌شناسند.
اگر بخواهیم این سمبول‌ها را تقسیم‌بندی كنیم شاید به چنین دسته‌هایی برسیم.
1. سازه‌های معماری متاثر از محیط: مثل بادگیرهایی كه سمبول یزد هستند.
2. سازه‌هایی كه بخشی از تاریخ كهن كشورمان را بازگو می‌كنند: مثل ارگ بم كه سمبول كرمان است یا بود!
3. سازه‌هایی كه فرهنگ كشورمان را یادآوری می‌كنند: مثل مقبره باباطاهر كه سمبول همدان است.
4. سازه‌های صنعتی: مانند پالایشگاه نفت كه سمبول آبادان است.
به نظرم افزودن نمونه‌ای دیگر به این نمونه‌ها كار سختی نیست.
علاوه بر این سمبول‌هایی كه هر كدام از دل یك معماری بیرون آمده‌اند، گاهی برخی الگوهای معماری برای مردم ما سمبول یك طرز فكر خاص است مثل طراحی درونی و بیرونی برای خانه كه به نوعی سمبول تفكر سنتی است.
سوالی که باید بار دیگر مطرح نمود اسن است که، ما مردم كشوری هستیم كه تجربه یك انقلاب پیروز و تغییر سیستم حكومتی از شاهنشاهی به جمهوری را داشته و هشت سال جنگ را پشت سر گذاشته است؛ جنگی كه طولانی‌ترین جنگ در پایان قرن بیستم لقب گرفته است؛ كدام سمبول در معماری معاصر هویت جدید ما را نشان می‌دهد؟

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری