:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
پنجشنبه، ۱ مهر ۱۴۰۰
:: English Section
P نگاه نو
ارگونومی، فناوری قانونمند و مزایای آن

«ارگونومی» در انتهای جنگ جهانی دوم پا به عرصه وجود گذاشت. این علم بواسطه تجزیه و آنالیز کردن ابزارآلات نظامی و جنگی در جنگ و موفقیت ها و نقایصش پایه گذاری شد. در انتها دانشمندان با توجه به نیازهای نوع بشر ودر جهت قابل محاسبه و بررسی کردن روند طراحی (design process) در ماشینها، وسایل و قطعات و ... از این علم بسیار استفاده نمودند.
ارگونومی بواسطه بشر توسعه یافت و هم اکنون در علوم مختلف جهت استاندارد کردن ابزار و اشیا و قطعات ساخته دست بشر و در نهایت در مبلمان و استاندارد ها ی فضاهای داخلی معماری بسیار کاربرد دارد.
ارگونومیست های حرفه ای به پهنه وسیعی از مسایل و عوامل تاثیر گذار بر چگونگی ساخت و کاربرد قطعه، مبلمان و یا هر وسیله ای که بخواهند به صورت تکنولوژیک طراحی نمایند، دقت می کنند. این نگاه دقیق سبب رشد تکنولوژی در عرسه های مختلف صنعتی و تولید انبوه و ... می شود.
صفت های فیزیکی مثل اندازه، وزن، حجم، ارتفاع، استحکام سرعت و توانایی های حسی مانند گرمایش راحت، حرکت، ارتعاش، ایستایی و باربری و... تجزیه و تحلیل می شوند. این عمل در جهت بهتر نمودن کارآیی و بیشتر نمودن استحکام و کاستن از نقایص انجام می شود.
ارگونومی تمام فعالیت های انسانی را در بر گرفته است و در این راستا برتحقیقات دانشمندان و اطلاعاتی که در پهنه وسیعی از اصولات حاصل از آزمایش ها بدست آمده است، تکیه نموده است.
این اصولات با کمک علومی که شامل مبحث اندازه گیری بدن انسان،‌ علم فرآیند های زیستی ( بیونیک)، مهندسی، فیزیک محیطی، سیستم های بدن، فیزیولوژی، روانشناسی کاربردی و روانشناسی اجتماعی هستند، استخراج شده اند.
آسیب های حاصل از کار و فعالیت های محل کارکه شامل بالا بردن، حمل کردن، کشیدن،‌هل دادن و خم کردن هستند، با کمک گرفتن از ارگونومی بسیار روان تر و بهتر انجام میشوند. ایستایی، موارد غیر طبیعی و حرکت های تکراری قابل محاسبه است و هر سیستم و اجزایی که طراحی میشود و یا دستخوش تغییراتی می شود، علت آن را می توان در این علم جستجو کرد. ارگونومیست ها جهت بهتر کردن زندگی انسان تلاش می کنند. با بالا بردن امنیت و افزودن عملکرد بواسطه فراهم آوردن راه حل هایی جهت کار گاهها، ابزارها، وسایل و لباس های کارو... کیفیت زندگی را افزایش می دهند. برنامه های ارگونومی کمک به مدیریت کردن موقعیت های پرخطر و فراهم آوردن آموزش کاربرد از وسایل و تجزیه و تحلیل نمودن اطلاعات و ایجاد قوانین جدید جهت اندازه ها و... می نمایند. این علم در سه شاخه توسعه یافته است، ارگونومی فیزیکی،‌ ارگونومی دانشی و ارگونومی سازماندهی. که هر کدام از این سه شاخه به نوعی در کار طراحان معمار نقش ایفا می کند.
در این راستا طراحان داخلی با استفاده از این علم هر لحظه گامی جهت بهینه سازی مبلمان، دکوراسیون و اجزا مورد استفاده انسان در زندگی بر می دارند. جالب است که این تغییر و تحولات در محصولات کارخانه ها از هر نوع وسیله ای ؛ از اتومبیل تا ساعت رو میزی منزل و... با این اصولات هرروزه بهتر و منطبق تر با عملکرد انسان می شوند.
طراحی جهانی تلاش در برقراری گفتمان با تمام اعضا جامعه از سالمندان تا کودکان می کند و تغییرات لازم را با این دیدگاه و با توجه به علم ارگونومی اعمال میکند و در این راستا طراحان گامی جهت بهتر نمودن زندگی تمام اعضا از کم توان تا اعضا جوان یک جامعه بر می دارند. چند اصل ارگونومی کاربردی که توسط مرکز طراحان جهانی جهت توسعه محصولات، اجزا، سیستم ها و محیط انتشار یافته است، ذکر میشود. این اصول توسط طراحان جهت همگانی کردن مکانها و دکوراسیون و مبلمان و... مورد استفاده قرارمی گیرد.
کاربرد و استفاده یکسان
استفاده انعطاف پذیر
راحت و قابل حس شدن
اطلاعات قابل درک
قابل تحمل در اشتباه
تلاش فیزیکی کم
اندازه و فضا برای نزدیک شدن و استفاده کردن
طراحان این اصول را به طرق مختلف و متنوع بکار می گیرند و با استفاده از آنها در جهت ارتقا کیفیت زندگی بشر تلاش می کنند.

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری