:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
پنجشنبه، ۱ مهر ۱۴۰۰
:: English Section
P نگاه نو
"این معماری نیست"!

کستر رتن بری تحصیلات خود را در دانشگاه پلی تکنیک آکسفورد به پایان برد. موضوع پایان نامه دکترای وی معماری مطرح شده در مطبوعات بود. خانم رتن بری هم اکنون یک معمار ژورنالیست است که اکثرا برای بریتانیا و مجلات بین المللی و روزنامه ها مطلب می نویسد. او برنده جایزه آرتس کانسیل برای یکی از کتابهایش با عنوان" این معماری نیست " که در آن رابطه بین معماری و طریقه مطرح کردن آن در رسانه های مختلف را شرح داده بود شد. از دیگر کتابها و نشریات او می توان به آرکیتکتز تودی ( به همراه Robert Bevan و Kieran Long )، راهنمای جهانگردان برای چشم لندن: چشم جدانشدنی، مقاله ای در خصوص معماری و فیلم و سدریک پرایس: اپرا، آرکیتکس تودی اشاره کرد.خانم رتن بری در دانشگاه وست مینستر لندن تدریس می کند.


کتاب "این معماری نیست" مجموعه ای از مقالاتی است که به دنبال وضعیت رابطه معماری و نحوه نمایش آن در رسانه هاست. خانم رتن بری این کتاب را با همکاری جیمز ایکرمن، پتریک کیلر، استودیو UN، بئاتریز کولومینا و ویلیام میچل نگاشته است.


در بخش مربوط به کولومینا رد گم کردن نویسنده با استناد به نوشته ای از تئودور آدورنو بسیار جالب است. آدورنو فرایندی را که یک کالای فرهنگی ( تلفیقی از ارزش حقیقی و ارزش بدلی) برای ارزش بدلی اش الگو می شود و بر ارزش حقیقی برتری می یابد شرح می دهد. در معماری ارزش حقیقی بوسیله نمایش رسانه ای پروژه به حاشیه رانده می شود: تعریف و توضیح گوگنهایم بیلبائو فرنک گری در بیش از 700 روزنامه و ژورنال قبل ازبازگشایی آن چاپ شده بود و بوسیله افرادی بسیار بیشتر از آنچه بنا را دیده اند خوانده شده بود. در کتاب " این معماری نیست" پییر لوئیجی سراینو به زوال بنای Koenig's SStahl House بوسیله عکس های یادمانی آن با چشم انداز چراغهای گسترده لس انجلس اشاره می کند. علاوه بر این، فردریک جیمسون در مورد اینکه بعضی از معماری های معاصر برای عکاسی ساخته شده اند بحث می کند.


کتاب " این معماری نیست" به چهار بخش تقسیم شده است: اتکاء آزادانه بر تاریخ تصاویر معمارانه، رابطه بین طراحی و به نمایش گذاشتن، نیرو محرکه های نشریات معمارانه و رسانه و واسطه گری. مقالات این کتاب گستره وسیعی دارند و به موضوعات مختلفی مانند کتاب های معماری، ساخت فیلم و ساخت برنامه کامپیوتری می پردازند.


کتاب 264 صفحه دارد و توسط انتشارات Routledge در سال 2002 منتشر شده است.

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری