:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
جمعه، ۳۰ مهر ۱۴۰۰
:: English Section
P نگاه نو
مقدمه ای بر فنگ شویی

در زبان چینی، لغت فنگ به معنای باد یا هوا ولغت شویی به معنای آب است.این هنر چینی قدیمی برای به سلطه در آوردن و مهار کردن افلاک و زمین جهت بدست آوردن سلامتی و مال وثروت و بخت واقبال خوب از نوسانات طبیعت و جزرومدهاو تغییرات فصلی برای هم اوایی با محیط استفاده می کرد.
اگر چه فنگ شویی با رمل واسطرلاب شناخته شد،اما امروزه هنر یافتن مکان اشیا و در دسترس قرار دادن راهنمایی برای مبلمان فضاهای داخلی جهت تاثیر بر جریان chi (جریان نافذ انرژی بر روی زمین) می باشد.
چینی ها اعتقاد دارند که زندگی کردن با تمرکز بر chi آغازی آشکار برای سلامتی وثروت فراوان وشادی است. چینی ها آن را جمع آوری و ذخیره بخت واقبال می دانند و برای آنها شانس فقط آنچه که اتفاق می افتد نیست، بلکه در زندگی و کارشان تاثیز گذار است. با فنگ شویی می توان طرح هایی برای جریان chi و استفاده هر چه بیشتر از آن که اصل اساسی فنگ شویی است، کرد.
از زمانهای گذشته فنگ شویی بسیاری از معماری ها و طراحی های داخلی را رمز آلود کرده است. بسیاری از ساختمان های تجاری و مسکونی تحت تاثیر اصولات فنگ شویی طراحی شده اند. به عنوان نمونه هتل هایت در سنگاپور با این اصول طراحی شده است. طراحان داخلی در زمینه فنگ شویی بر تغییر ورودی و آبنما و پیشخوان اطلاعات تاثیر گذارده اند. پس از این تغییرات تجارت هتل بسیار افزایش داشت.
اصولات فنگ شویی برای طراحی و مکان یابی عناصر و اجزا دکوراسیون داخلی در جهت کشف و به کار بردن chi، جهت ایجاد هارمونی و هماهنگی کیهانی و بصری استفاده می شود.
در شروع تنفس کیهانی، فنگ شویی، احساس می شود که هر چیزی در جای خود قرار دارد و مطرح کردن chi مناسب است.sha chi تهی کردن تنفس کیهانی راکد است که سبب پایین آمدن chi و ایجاد یک chi نامناسب است. جهت های رمزآلود خطوط موازی، مانند مسیر مستقیم هدایت گر به ورودی اصلی خانه،chi را تهی میکند و متفرق می سازد. جهت های رمزی بر مسدود نشدن فضاهای داخلی بواسطه دیوار و آینه و... تاثیر می گذارند.
مواردی از اصولات فنگ شویی در فضاهای داخلی ذکر میشود.
1-اتاق نشیمن:
از ترتیب های L شکل برای مبلمان احتراز کنید.این ترتیب اجازه حرکت chi را در فضا نمی دهد. بهترین ترکیب دسته بندی مدور یا مربع یا پنج ضلعی در وسط فضا است که اجازه حرکت chi را می دهد.از نظر متخصصان فنگ شویی، درخشندگی sha chi است. به همین دلیل صندلی ها و مبل ها نباید مقابل در باشند.
2-اتاق ناهارخوری:
اگر ممکن است، صندلی های ناهارخوری باید پشت به جهت دیوار نسبت به راهرو باشند.میز و صندلیهای ناهارخوری نباید زیر پرتوهای هوایی قرار گیرند. میز های دایره ای اجازه حرکت chi را می دهند و همین طور دایره سمبلی از برکت بسیار است. میز باید زیر نور متعادلی در وسط اتاق قرار گیرد زیرا برای تهویه هوا مناسب است.
3- اتاق مطالعه:
میز مطالعه باید مستطیلی باشد و در مقابل یک دیوار صلب قرار گیرد و در سمت چپش ترجیحا پنجره ای برای تهویه هوا و ایجاد دید ومنظروجود داشته باشد.
4- اتاق خواب :
اوستری که مستقیما روی تخت خواب باشد، فشاری را به ساکنان وارد می کند. فریم های تخت خواب های فلزی، جهت های رمزی را به سمت ساکنان ایجاد می کند.
آینه ای که مستقیما روی تخت خواب انعکاس دارد، به آشفته کردن شبها کمک می کند. موقع خواب نباید سر را به سمت در اتاق گذاشت، زیرا کاهش دید به در میشود. تخت خواب نباید درمقابل پنجره قرار گیرد، زیرا سبب از اتلاف نور و گرما میشود.
میز آرایش نباید در مقابل پنجره قرار گیرد، زیرا درخشندگی ونور در آینه و شیشه انعکاس می یابد.
5- آشپزخانه:
عناصر طبیعی را با آشپزخانه آشنا کنید. به غنوان مثال چوب سمبلی است که حامی عناصر آتش و آب است که آشپز خانه را میسازند. اگر آشپز خانه با ناهار خوری یکی است حتما مرزی بین آن دو ایجاد نمایید.
طراحان داخلی از الگوها، بافت ها، رنگها ونور برای ایجاد فضایی که فرم و شخصبت خود را دارد، استفاده می کنند.
متخصصان فنگ شویی تلاش می کنند ، تعادل بین عناصر را برای بدست آوردن فضای chi و استفاده از این انرژی حیاتی با تمرکز بر کشف chi برای مکان یابی عناصر داخلی ومبلمان را هر چه بیشتر توسعه دهند.

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری