:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
جمعه، ۳۰ مهر ۱۴۰۰
:: English Section
P نگاه نو
نگاهی به سیستم اتوماسیون ساختمان

پیشرفت سریع و فراگیر شدن فناوری اطلاعات و ارتباطات، سبب ایجاد زمینه های مختلف و متنوع بکارگیری آن در تمامی‌ابعاد زندگی انسان شده است؛ یکی از کاربردهای جدید فناوری اطلاعات و ارتباطات، توسعه سیستم های اتوماسیون ساختمان است. سیستم اتوماسیون ساختمان، راهکارهای مدیریت مصرف انرژی را همراه با رفاه و امنیت بیشتر در قالب سیستمی‌یکپارچه ارایه می‌کند.
با بکارگیری دستاوردهای نوین فناوری، مجتمع های مسکونی و اداری، هتل ها، دانشگاهها و بیمارستانها از گسترده ترین طیف خدمات اتوماسیون ساختمان بهره مند می‌شوند و زندگی ساکنان و استفاده کنندگان از خدمات را ایمن، آسان تر و بهتر نمایند.
اتوماسیون ساختمان در مجموع استفاده از تکنولوژی اطلاعات در راستای مدیریت ساختمان است که محصول آن سیستمی‌پویا، ایمن و سودمند است که به مدیریت واحد و یکپارچه ساختمانها کمک می‌کند. در جهت کاهش هزینه های صنعت ساختمان واستفاده بهینه از تکنولوژی و بکارگیری فناوری ارتباطات و رایانه عملکرد سیستمهای مدیریت و اتوماسیون ساختمان چشمگیرتر می‌گردند که در مجموع صرفه جویی انرژی را در بر خواهد داشت بطوریکه صرفه جویی های ناشی از بکارگیری این سیستمها در مدت زمان کوتاهی موجب جبران هزینه های مربوطه می‌شود.

سیستمهای کنترل هوشمند دارای انعطاف بالایی خواهند بود که میتوان براحتی آنها را با نیازهای مختلف منطبق نمود. همچنین در هنگام بهره برداری براحتی میتوان عملیات تغییر و بهینه سازی برای راهبری بهتر و کاهش هزینه های انرژی و کاهش هزینه های تعمیراتی را انجام داد .
یک سـاخـتمان هـوشمنـد بـنـا بـه تـعريـف انـستيتو ساختمانهاي هوشمند بنايي است كه با استفاده بهينه از چند عنصر پايه : سازه و سیستم و خدمات و مديريت و روابط دروني آنها ، محيطي مناسب و داراي صرفة اقتصادي ايجاد نمايد . در ساختمان هوشمند بسیاری از اعمالی که ساکنان از روی عادت و بصورت غیر ارادی انجام می‌دهند توسط سیستمهای هوشمند انجام می‌گردد که باعث صرفه جویی در زمان و هزینهء نیروی انسانی می‌گردد.

با بکارگیری انواع و اقسام سنسورهای حسی در داخل و خارج ساختمان و با بکارگیری یک شبکه و سیستم واحد میتوان بصورت دائمی‌و بلادرنگ اطلاعات دما فشار رطوبت دبی هوا میزان اکسیژن و دی اکسید کربن را در اختیار داشت و از آنها در جهت رسیدن به شرایط ایده آل استفاده کرد. در یک ساختمان هوشمند با امکانات نرم افزاری بوجود آمده میتوان نمودارهای مختلفی را برحسب زمان دراختیار داشت و از آنها در جهت بهبود کیفی شرایط زیستی و حداکثر استفاده از هوای طبیعی را برای ساکنین بوجود آورد . در زمان کارکرد سیستم هوشمند ساکنان در جهت صرفه جویی مصرف انرژی حق باز کردن پنجره ها را نخواهند داشت و در ساختمانهای اداری قبل از اتمام ساعت کار این سیستم بصورت اتوماتیک و متناوب شروع به خاموش کردن سیستمهای تهویه مطبوع می‌کند .

در یک ساختمان هوشمند با امکانات بوجود آمده می‌توان در هر زمان میزان مصرف انرژی بر پایه مصرف انرژی سوخت و برق را بدست آورد و از آن در جهت کاهش مصرف انرژی و بهینه سازی مصرف سوخت د ر ساختمان (مبحث نوزدهم - مقررات ملی ساختمان) بهره برد .بیشترین مصرف انرژی در ساختمان توسط سیستم روشنایی بوجود می‌آید که با هوشمندسازی این سیستم می‌توان ازاتلاف انرژی تا حد زیادی جلوگیری کرد که این عمل با ترکیب روشنایی روز و روشنایی مصنوعی به بهترین نحو و خاموش کردن چراغها در زمان بدون مصرف بوجود می‌آید . سیستمهای مدرن مدیریت ساختمان امروزه برپایه وب - web base - نگاشته می‌شوند که بزرگترین حسن آن در بکارگیری امتیازات شبکه جهانی اینترنت و کنترل ساختمان از راه دور توسط سیستمهای ارتباطی متداول در دنیا است به اینصورت که با راه اندازی سایت ساختمان موردنظر و با وارد کردن شناسه کاربری و رمز عبور میتوان ازهر مکانی بر ساختمان احاطه داشت.

در اینگونه ساختمانها میتوان با نصب تابلوهای نمایشگر الکترونیکی در مکانهای خاص ساختمان و نمایش دادن اطلاعات مختلف از سیستمهای کنترلی ساختمان زندگی را برای ساکنین لذت بخش کرد .
اتوماسیون ساختمان، سیستم یکپارچه ای است که امکان برنامه ریزی، کنترل و نگهداری تجهیزات الکتریکی ساختمان را از هر مکان، فراهم می‌سازد. با وجود این سیستم، ساختمان هوشمند شما مسوول مدیریت مصرف انرژی، امنیت و ایمنی، سیستم روشنایی، کنترل تردد و مدیریت دسترسی افراد خواهد بود.
از دیگر مزایای سیستم های هوشمند ساختمان، امکان دسترسی به سیستم از راه دور و از طریق اینترنت و تلفن است. همچنین این سیستم می‌تواند تغییرات محیط را ارزیابی نموده و به صورت هوشمند، واکنش های مناسب را در موقعیت های خاص ارایه نماید.
اتوماسیون خانگی در کنار اتوماسیون ساختمان واجد ویژگی هایی است که فراهم کننده رفاه، آرامش و آسودگی بیشتر در داخل یک واحد مسکونی و متناسب با شیوه روز زندگی است.
انتظارات کاربران مختلف از سیستم اتوماسیون ساختمان، متفاوت است. طبیعتا انتظارات از سیستم اتوماسیون ساختمان در هتل، متفاوت از انتظاراتی است که در یک مجتمع مسکونی امید می‌رود. به همین جهت نرم افزار و سخت افزار سیستم به گونه ای طراحی شده است تا امکان ایجاد قابلیت های متفاوت برای کاربردهای گوناگون به سادگی امکان پذیر باشد.
اتوماسيون ساختمان علاوه بر فراهم کردن امکان کنترل و برنامه ريزی وسايل و تاسيسات خانگی از هر مکان در درون يا در خارج از خانه، شما را از وضعيت درونی آن نيز آگاه می‌سازد.همچنين باوجود اتوماسيون خانگی، ساختمان هوشمند شما مسئول مديريت انرژی، سيستم گرمايش و سرمايش (HVAC)، روشنايی، کنترل تردد وايمنی، آتش نشانی و بسياری از ديگر اجزای خانه که هرگز تصور اتوماتيک شدن آن را نمی‌کرديد ، خواهد بود.
به طور کلی ساختمان هوشمند ساختمانی است که فن آوری اطلاعات و سيستم های ارتباطی درآن ترکيب شده و حاصل آن سيستمی‌يکپارچه، پويا و ايمن می‌باشد.

اتوماسيون ساختمان برای هرکس از يک جنبه ای جذاب می‌باشد:
برای بعضی نظارت از راه دور بر خانه و آگاهی داشتن از وقايعی که در آن اتفاق می‌افتد و برای برخی مديريت سيستم انرژی و گرمايش و سرمايش و برای ديگر افراد رفاه ناشی از نصب سيستم جذاب است.
در ساختمانی که مجهز به سيستم اتوماسيون ساختمان می‌باشد کنترل روشنايی، تردد، گرمايش و سرمايش و ساير موارد گفته شده مطابق دلخواه کاربر برنامه ريزی میشود: به عنوان مثال درجه حرارت مطابق زمانبندی ارائه شده از طرف ساکنين خانه در طول روز و پس از خروج ساکنين در حدی که حداقل مصرف انرژی را موجب شود، قرار می‌گيرد و قبل از ورود ساکنين، با فعال شدن سيستم گرمايش و سرمايش درجه حرارت منزل در حد مطلوب قرار می‌گيرد. همچنين توسط اين سيستم ورود و خروج افراد خانه و يا افراد غريبه از طريق Email , SMS و پيام صوتی به اطلاع سايرين و صاحبخانه می‌رسد و در صورت لزوم سيستم ايمنی فعال شده و با ارسال پيام صوتی به مرکز پليس، آلارم های لازم نيز فعال می‌گردد.
کنترل بسياری از تجهيزات خانگی نيز از طريق اين سيستم قابل برنامه ريزی است: بعنوان مثال ميتوان ماشين لباسشويی يا ظرفشويی را در زمانی که مصرف انرژی بالا نمی‌باشد و ساکنين خانه نيز در منزل نيستند روشن نمود.
همچنين توسط سيستم اتوماسيون ساختمان روشنايی نيز کنترل می‌گردد. به عنوان مثال اگر اتاق، خالی از ساکنين و لامپ آن روشن باشد، به طور خودکار و پس از چند دقيقه لامپ آن خاموش می‌شود.
علاوه بر برنامه ريزی موارد فوق، ساکنين خانه می‌توانند در هر لحظه دستورات لازم را به تجهيزات خانگی خود ارسال نمايند. به عنوان مثال بدون نياز به جابجايی و با استفاده از يک ريموت کنترل، می‌توانند لامپ های درون يا بيرون منزل را روشن و خاموش و يا حتی ميزان روشنايی آنها را نيز کنترل کنند.
امکان گزارشگيری از وقايع درون منزل نيز امکانی ديگر از سيستم اتوماسيون ساختمان است.با بهره گيری از اين ويژگی شما می‌توانيد در هر لحظه مرور کنيد که طی روزها يا ساعات اخير چه وقايعی در خانه اتفاق افتاده است. آيا کسی داخل يا خارج شده است و يا تجهيزی از وسايل خانه روشن می‌باشد و يا چه تلفن هايی به منزل شما شده است.


دسترسی به اطلاعات،ارسال فرامين و برنامه ريزی سيستم از چند طريق قابل انجام است:
 ريموت کنترل: با استفاده از يک ريموت کنترل و ارسال امواج راديويی(RF) ميتوان سيستم روشنايی و بسياری از تجهيزات خانگی را از داخل منزل کنترل کرد.

 ماژول واسط: با استفاده از صفحه نمايش و صفحه کليد کوچک تعبيه شده در اين ماژول می‌توان برنامه ريزی و نيز کنترل تجهيزات را از درون خانه انجام داد.

 تلفن: با استفاده از تلفن می‌توان از خارج يا داخل خانه، فرامين مورد نظر را جهت کنترل قسمت های مختلف سيستم ارسال کرد.

 شبکه اينترنت: با استفاده از اينترنت می‌توان از هر نقطه جهان، کاملترين دسترسی به سيستم اتوماسيون ساختمان را ايجاد کرد.در اين روش می‌توان برنامه ريزی، کنترل و گزارشگيری از سيستم را انجام داد.
به عنوان مثال کنترل درجه حرارت، روشنايی و وسايل درون منزل از هر نقطه از دنيا قابل انجام است.بعلاوه امکان تغيير برنامه ريزی قبلی سيستم نيز وجود دارد. همچنين می‌توان مشاهده کرد که در مدت دوری از خانه چه وقايعی و در چه زمان هايی رخ داده است.
به اين ترتيب ساختمان هوشمند مجهز به زير ساختهای مخابراتی قوی می‌تواند پيوسته نسبت به تغييرات محيط واکنش نشان داده و شرايط مطلوب را تامين نمايد.
در ساختمانهای مسکونی با متراژ زیر پنج هزار مترمربع میتوان از سیستمهای اتوماسیون خانگی استفاده کرد که شامل اجزاء متنوعی است:
Motion Detection: از لحاظ امنیت و کنترل روشنایی کاربرد دارد
Pool & Spa: کنترل فیلترها و دما وتاثیراشعه نور خورشید بر استخر
Vehicle Detection: در هنگام ورود وسیله نقلیه چراغها را روشن و تصویر دوربین پارکینک را بر روی تلویزیون سویچ می‌کند
Lighting: کنترل روشنایی بر اساس نیاز و برنامه زمان بندی شده
Irrigation: سیستم کنترل اتوماتیک آبیاری
Security: کنترل هوشمند امنیتی
Trend Temperature: نمایشگرهای دما و رطوبت هوای بیرون و داخل ساختمان
Multi Room Audio: سیستمهای صوتی هوشمند
Heating & Cooling: سیستم کنترل هوشمند سرمایش و گرمایش
Telephone & Internet: سیستم تلفن سانترال و شبکه داخلی و...
منابع وماخذ:
http://www.fardasystem.com/index-f.htm
http://www.bms-iran.com

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری