:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
جمعه، ۳۰ مهر ۱۴۰۰
:: English Section
P نگاه نو
در جستجوی كپسول‌هاي كوچك اكسيژن‌!

Maryam Sadaghiani مریم صدقیانیفضاي سبز در تهران وجود دارد؛ پارك‌هايي كه در گوشه و كنار يا مركز شهر هستند با باغ يا باغچه‌هايي خصوصي كه از پشت ديوار و حصارشان خود را معرفي مي‌كنند، چمن و گلكاري‌هايي كه وقتي از اتوباني به اتوبان ديگري وارد مي‌شويم، مي‌بينيم و در آخر، بوته‌ها و درختان بر خيابان‌ها كه در بيشتر موارد به‌صورت گياهاني كج و معوج و نامنظم در باغچه‌هاي كوچك كنار پياده‌روها ديده مي‌شوند كه گويي معنايي جز اعلام محلي براي گذاشتن زباله ندارند.

فضاي سبز تهران كم نيست ولي اصلا كافي هم نيست. اولين دليل مهم آن، نياز بسيار شهر به خاطر آلودگي زياد هوا و دوم تراكم بالاي مناطق آن است كه سرانه بسيار كمي از فضاي سبز را نصيب شهروندانش مي‌كند.عامل ديگري كه اين احساس كمبود را دامن مي‌زند، كيفيت فضاهاي موجود است.
اكثر اين مكان‌ها با عنوان فضاي سبز، متاسفانه واقعا هم سرسبز نيستند. با وجود تنوع گياهاني كه در آب و هواي تهران به خوبي مي‌توانند رشد كنند و مي‌توانند در فضاهاي سبز به‌كار گرفته شوند، فقط انواع معدودي از گل‌ها و درختان استفاده مي‌شوند و حتي گاهي صرفا به وسيله كاشت چمن يا درختچه‌هاي كوچك، مكاني به فضاي سبز تبديل شده است. اين فضاها اكثرا بدون منظره‌سازي و يا با نقاشي ديواري و دكور بد هستند و اين موضوع به شدت از كيفيت بصري و تاثير رواني آنها مي‌كاهد. در حالي كه به‌كارگيري دكور مناسب، حوض و آبنما، مبلمان شهري زيبا و نماهاي خيال‌انگيز، مي‌تواند به تاثير گذاري مطلوب اين عناصر شهري كمك فراواني كند، همچنين مي‌تواند سبب تشويق مردم به حضور و علاقه‌شان به گذران وقت در اين مكان‌ها باشد و بستر مناسبي براي شكل‌گيري فعاليت‌هاي فرهنگي و تفريحي آنها فراهم آورد.
اين موضوع، علاوه بر ترويج تدريجي فرهنگ استفاده از فضاي باز، گروه‌هاي مختلف جامعه را نيز به سمت مشاركت بيشتر اجتماعي، جامعه‌گرايي و روحيه جمعي سوق مي‌دهد.
وجود فضاي سبز زيبا، منشاء منافع بسياري براي محله خود است، كه از اين جمله مي‌توان به بالا رفتن ارزش زمين‌هاي اطراف به چهره شهري شاداب و نشاط انگيز، نمود بهتر آثار معماري يا جذابيت‌هاي آن منطقه و ترغيب اهالي به پياده‌روي و بسياري از ورزش‌ها اشاره كرد.
كارشناسان برنامه‌ريزي شهري معتقدند ايجاد فضاي سبز، نقشي كليدي در حل معضلات شهري و منطقه‌اي دارد، به‌طوري كه از بهترين راه‌هاي بهسازي بافت‌هاي مشكل دار، تبديل آنها به فضاي سبز و مراكز تفريحي است. چرا كه از ويژگي‌هاي جالب افزايش پوشش گياهي در سطح شهرها (به‌خصوص كلان شهرها)، قابليت فرهنگ‌سازي و تاثيرگذاري اجتماعي و نيز تلطيف خصوصيات خشن محيط شهري است.در اين راستا، براي بهره‌مندي بيشتر و موثرتر شهروندان از فضاهاي سبز مي‌توان ايده‌هاي نو و روش خلاقانه بسياري را اجرا كرد و تاثير آنها را بر عموم ارزيابي نمود. از اين رو، پيشنهادهاي زير قابل تامل هستند:
- تاسيس پارك‌هاي سرپوشيده گلخانه‌اي براي استفاده عمومي.
- به‌كارگيري گسترده‌تر از پوشش گياهي و پاسيوها در فضاهاي بسته و ساختمان‌هاي عمومي مثل ادارات، مراكز تجاري، كتابخانه‌ها و آموزشگاه‌ها، سالن‌هاي ورزش و ...

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری