:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
جمعه، ۳۰ مهر ۱۴۰۰
:: English Section
P نگاه نو
توليد انرژى قابل تجديد از غوغاى شهر

مهندسين مى گويند با به دام انداختن ارتعاشات ناشى از تردد كاميون ها، صداى ترن هاى در حال حركت و حتى صداى پاى عابرين در شهرهاى شلوغ مى توان آنها را به انرژى تبديل كرد و از آن براى روشنايى معابر و ساختمان ها استفاده كرد.
يك موسسه معمارى كه در لندن مستقر است در حال كار بر روى پروژه اى است كه هدف آن مهار تپش شهر و استفاده از آن به عنوان منبع انرژى قابل تجديد است.
«كلار پرايس» كه مدير بخش «معمارى تاسيسات» است، مى گويد: «هزاران نفر از مردم در زمان اوج رفت و آمد از امكانات شهرى مانند ايستگاه هاى ترن استفاده مى كنند.» وى در ادامه مى گويد: «احتياجى نيست كه شما يك نابغه رياضى باشيد تا متوجه شويد اگر اين انرژى نهفته در تپش شهر مهار شود، در واقع مى توان يك منبع انرژى بسيار مفيد را توليد كرد كه در حال حاضر به هدر مى رود.» تعدادى از سازمان ها از پيشنهاد «پرايس» و گروه وى پشتيبانى مالى و فنى مى كنند.
«تونى بيتس» مدير توسعه تجارت از بنگاه مهندسين مشاور اسكات ويلسون كه در انگلستان مستقر است، مى گويد: «اولين واكنش من به پيشنهاد اين پروژه اين بود كه با تعجب گفتم «اين يك كار خارق العاده است».» وى در ادامه مى افزايد: «البته از نظر يك مهندس، اين طرح واقعاً قابل اجرا و عملى است.»
«بيتس» و «پرايس» در حال ايجاد و توسعه يك شركت مشاركتى هستند تا اين ايده را تبديل به واقعيت كنند. گروه معمارى آنها در حال همكارى با تيم هاى تحقيقاتى دانشگاهى هستند تا دو نمونه اوليه از مهاركننده هاى ارتعاش را تا ماه دسامبر امسال (اوائل ماه آذر ۱۳۸۵) تكميل و به اتمام برسانند.
ارتعاشات خوب و مفيد
اولين نمونه پلكانى است كه از فناورى هيدروليك يا پيزوالكتريك در پيشانى هر پله بهره مى برد. اين فناورى انرژى حركتى ناشى از قدم ها و صداى پاى رهگذران را جمع آورى مى كند و آن را به يك جريان الكتريكى تبديل مى كند. بالا رفتن از پلكان ها نياز به نيروى بيشترى دارد كه بدين معنى است كه انرژى بيشترى براى مهار شدن ايجاد مى شود.
كارشناسان بخش مهندسى از دانشگاه هال اميدوارند كه سامانه اى را ابداع كنند كه بتواند حداقل ۵۰ درصد از شش تا هشت وات انرژى كه هر فرد عموماً در زمان قدم زدن توليد مى كند را به انرژى تبديل كند. اين جريان از انرژى در يك باترى ذخيره مى شود كه مى توان از آن براى روشنايى ساختمان ها و معابر يا تجهيزات الكترونيكى استفاده كرد.
نمونه دوم سامانه روشنايى بى سيمى است كه از ژنراتورها و اجزاى بسيار كوچك استفاده خواهد كرد. اين اجزا به گونه اى طراحى مى شوند كه با فركانس هاى ارتعاشات محيط مرتعش مى شوند. اين ارتعاش يا يك آهن ربا مرتبط به يك سيم پيچ را به حركت درمى آورد و يا فشارى را بر روى يك سازه كريستالى درون ژنراتور وارد مى كند كه در نتيجه يك جريان الكتريكى را توليد كند.


منبع:
ارتباطات معاونت امور انرژی وزارت نيرو

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری