:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
جمعه، ۳۰ مهر ۱۴۰۰
:: English Section
P نگاه نو
شیشه دوجداره در ساختمان

علی میرعلیجانی
پس از انقلاب صنعتی،نظربه اهمیت تهویه درساختمان با بهره مندی ازدستاوردهای تکنولوژیک، ساختاربدنه بیرونی ساختمان از دوجنبه مورد توجه قرار گرفت:
1- نما به عنوان حائلی بین شرایط فیزیکی و اقلیمی بیرون ساختمان نظیرباد،باران و صدابه داخل.
2- نمابه عنوان نمایشگر هویت حجمی وزیبایی ساختمان.
لذا در دنیای غرب شیشه با تغییرات کیفی وکمی در تولید به عنوان عنصری لاینفک در ساختمان مطرح ماند ولی نحوه به کارگیری آن در ساختمان وسایرموارد،دچارتغییرات اساسی گردید.
اولین شیشه دوجداره در ماه اوت سال 1865توسط تی.دی استتسون که به کار شیشه سازی درنیویورک اشتغال داشتساخته شد،استتسون به دلیل این ابداع دریافته بود که ساختارقاب با دوشیشه در طرفین قادر است اتلاف حرارتی رابه میزان قابل ملاحظه ای کاهش دهد.
درسال 1942محصولی به نام ترموپین ،توسط لیبی اونزوفورد به بازار آمریکا معرفی شد،دراین سیستم فکر جدیدی ارایه گردیده بود،لایه هایی از قلع ومس در سطح شیشه بکار رفته بود که دور تا دور لبه شیشه را می پوشاندواین امکان را میسر می ساخت تا قابهای شیشه با یک خمیر سربی به هم لحیم شوند.
پس از گذشت 30سال از پیدایش تفکر شیشه های دوجداره، روش‌های تولید با بکارگیری ترمو پلاستیک وترموستینگ تغییرات بنیادی پیدا نمودند،با توسعه درزگیری دوبل در دهۀ1970این صنعت به موفقیت‌های چشمگیری دست یافت.
شیشه دوجداره در کشورمابه دوصورت دستی ساز(غیراستاندارد)وماشینی(استاندارد)ساخته می شود درنوع دستی سازکه توسط کارگاههای کوچک ومواد غیراستاندارد ساخته میشودمشکلات فراوانی وجود داردازجمله:
1- به دلیل استفاده ازموادنامرغوب (رطوبت گیروچسب)،شیشه دوجداره پس ازیکسال نصب در اثرمواجه با یک دوره سرما وگرما دچار تعریق میشود.
2- به دلیل برش توسط الماسه دستی ابعاد شیشه بریده شده،حدود3الی4 میلی متر ازاندازه واقعی آن کمتر ویا بیشتر میشود،که این خود درهنگام نصب شیشه مشکل اساسی است.
3- ازموارد دیگرمی توان به عدم کیفیت لازم در هنگام شستشوی شیشه،تزریق گازوپرس نهایی آن اشاره کرد.
در نوع ماشینی که توسط ماشین آلات وارداتی با دقت وکیفیت بالا انجام میشودتمام مراحل توسط برنامه نرم افزاری کنترل وتولید می گردد.
ازمزایای شیشه های دوجداره ماشینی می توان به دو مورد اشاره کرد:
عایق حرارتی وبرودتی
عایق صوتی
مقایسه ضریب انتقال حرارت برای شیشه های مختلف که درپنجرهای مختلف استفاده میشود وهمچنین میزان مصرف سوخت سالانه که تولید کننده گازهای زیان آور برای محیط زیست( مهمترین آن (so2 است، اهمیت سازمان بهینه سازی مصرف سوخت وخصوصا"مبحث نوزدهم مقررات ملی ساختمان را اشکار می سازد.
در کشور ما به سبب وجود منابع فراوان انرژی(نفت وگاز)هزینه سوخت در زمستان اندک است، اما در تابستان هزینه برق مصرفی برای وسایل خنک کننده بسیار زیاد است.
بلندی یک صوت بااندازه گیری انرژی امواجی که این صوت تولید میکند قابل اندازه گیری می باشد ،این انرژی که به آن اصطلاحا" «شدت صوت» گفته می شود؛ با واحدی به نام دسی‌بل (db)سنجش میگردد.
آستانه سطح شنوایی برای گوش انسان صفر دسی‌بل(db) وشدت صوت 120دسی‌بل(db) بیانگر شدتی است است که درآن ازنظرفیزیکی درد قابل احساس است؛ سطوح شدت قابل قبول به شرح زیر است:
بیمارستان‌ها 20الی 25 ،اماکن مسکونی 30الی 45، مدارس 35الی40 و ادارات40الی 50 دسی‌بل است.
ازجمله روشهایی که برای افزایش عایق بودن شیشه های دوجداره استفاده می‌شود، تزریق گاز خنثی است، تا باپرکردن فاصله بین شیشه با مواد عایق رسانایی بین شیشه ها را کم کند؛ درابتدا فاصله بین 2 لایه را با نیتروژن خشک قبل ازدرزگیری پرکرده سپس گاز خنثی را تزریق می کنند.
در یک شیشه دوجداره که فاصله بین دوشیشه از هوا پر شده است، هوا بین دو شیشه جریان پیدا کرده و گرما به بالای پنجره وسرما به قسمت پایین پنجره منتقل میشود، پرکردن این فضا با گازهایی که دارای ضریب رسانایی کم وغلظت زیاد با قدرت جابجایی کم هستند (ستون گازهای خنثی جدول مندلیف)، جابجایی را به حداقل رسانده و رسانایی گاز کاهش پیدا می کند.
استفاده از شیشه دوجداره ملزوم به استفاده از قاب pvcاستاندارد است چراکه زیبایی، دوام، عدم نیاز به رنگ مجدد، پاکیزگی آسان وعدم نفوذپذیری گردوغبار از مزایای قاب پنجره pvc است، با توجه به الزامی شدن اجرای مبحث نوزدهم مقررات ملی ساختمان، شناخت و بهره گیری از کیفیت مناسب این محصول امری اجتناب‌ناپذیر است.

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری