:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
جمعه، ۳۰ مهر ۱۴۰۰
:: English Section
P نگاه نو
توپ آتش خاموش کن

سهیلا پیروانتحقيقات نشان داده است كه زمان حريق را مي توان به دو مرحله تقسيم كرد. مرحله اول، مرحله جرقه (Ignition Phase) است. مرحله تولد حريق، كه در آن چيزي شروع به سوختن مي كند و گرما و گازهاي نسوخته به طرف سقف حركت مي كنند. اتاق از گازهاي كشنده منوكسيدكربن و گازهاي حاصله از سوختن پلاستيك انباشته مي شود. در اين زمان، شعله زبانه كشيده و گسترش مي يابد و لايه دود به سمت سقف حركت مي كند. اين مرحله، عموما 5 تا 10 دقيقه طول مي كشد و اگر در اين زمان آتش مهار شود، افراد شانس خوبي براي نجات دارند و حتي ممكن است زمان براي مقابله با منبع حريق نيز در اختيار باشد.
توپ اطفا حريق، يكي از شاهكارهاي خلاقيت بشري استمرحله دوم، مرحله شعله (Flame Phase) ناميده مي شود؛ در اين مرحله، درجه حرارت دود چنان بالا مي رود كه به خودسوزي رسيده و حرارت چنان افزايش مي‌يابد كه مبلمان و اثاثيه داخلي اتاق شعله ور مي شوند. حريق از محل اوليه به تمام نواحي اتاق و ساختمان سرايت مي كند و جرقه هاي الكتريكي اتفاق مي افتند. در اين مرحله، شانس چنداني براي نجات انسان ها نيست. درجه حرارت تا 1000 درجه سانتيگراد نيز مي رسد و آتشنشانان براي تخليه افراد، دچار مشكل مي شوند. در اين زمان، بايد براي جلوگيري از انتشار آتش تمهيداتي انديشيده شده باشد.استفاده از كپسول هاي آتش خاموش كن، يكي از روش هاي مرسوم است، اما اين روش، داراي معايبي جدي است. سنگيني كپسول، استفاده از آن را براي كودكان و سالمندان سخت مي كند، همچنين براي استفاده از اين وسايل احتياج به آموزش و تمرين است. دسترسي به آنان نيز در شرايطي كه در حلقه يا كانون حريق باشند، غير ممكن مي نمايد. در ضمن براي استفاده از اين وسايل نيز بايد به اندازه كافي به كانون حريق نزديك شد. در نهايت غالب افراد در مواجهه با حريق چنان دچار ترس و استرس مي شوند كه قدرت تفكر و عمل خود را از دست مي دهند.
روش هاي ديگر مانند استفاده از سنسور (حس گر) و آب پاش هاي سقفي نيز به علت قيمت و شيوه اجرا، براي واحدهاي كوچك و متوسط مسكوني، اداري، تجاري و صنعتي مقرون به صرفه و عملي نيست.توپ اطفا حريق، يكي از شاهكارهاي خلاقيت بشري است. استفاده از آن ساده و نتيجه اش، سريع و موثر است. توپ اطفا حريق، از نظر ظاهري كوچكتر از توپ پلاستيكي فوتبال است و كمتر از يك و نيم كيلوگرم وزن دارد. فقط كافيست در زمان آتش سوزي، اين توپ را به طرف كانون حريق پرتاب كرده و يا قل داد. در مجاورت حريق و پس از 3 ثانيه، توپ منفجر شده و ذراتي را در محوطه اي به مساحت 4 متر مربع پخش مي كند كه سبب اطفا سريع آتش مي شوند. اين توپ را مي توان در محل هاي مستعد حريق، مانند فيوزها، تابلوهاي برق، انبارها نيز نصب كرد تا در غياب افراد و در زمان بروز آتش سوزي، خود به خود عمل كرده و حريق را در نطفه خفه كند. اين توپ توانايي اطفا حريق ناشي از مواد معمولي، مواد و مايعات محترقه و برق را داراست.انفجار توپ فقط سبب پراكنده شدن ذرات خاموش كن در فضاي حريق ميشود و به افراد و اشيايي كه حتي در فاصله 10 سانتيمتري قرار دارند، كوچكترين آسيبي وارد نمي كند. ذرات درون اين توپ ها نيز براي بدن و محيط زيست مضر و خطرناك نيستند. سبكي، سهولت استفاده، عدم نياز به آموزش و تمرين، سرعت اطفا و سازگاري آن با محيط زيست، خصايصي است كه اين توپ را به عنوان اختراع برتر دهه اخير در نمايشگاه هاي مربوط به اطفا حريق مطرح كرده است.

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری