:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
جمعه، ۳۰ مهر ۱۴۰۰
:: English Section
P نگاه نو
لزوم رويکرد فعالان صنعت ساخت و ساز ايران به استفاده از IT

خشایار کاشانی‌جواگر تا يک دهه پيش اصطلاح (فناوري اطلاعات)مفهومي نامانوس و ناشناخته بود, امروزه به سبب گسترش استفاده از شبکه جهاني اطلاع رساني (اينترنت) در جهان و بالتبع آن ايران, کمتر کسي وجود دارد که لااقل اين اصطلاح را نشنيده باشد براي اصطلاح ”فناوري اطلاعات”، تعاريف گوناگون و فراواني وجود دارد كه علي رغم تفاوتهاي ظاهري، همگي مفهوم واحدي را بيان مي‌كنند. يكي از كامل ترين اين تعاريف در زير آمده است.
” فناوري اطلاعات(IT) ، در اطلاق به هر چيزي كه با كامپيوتر ها، شبكه و سيستمهاي اطلاعاتي سر و كار دارد، بكار مي‌رود. رشته فناوري اطلاعات، به معني مشاغل و صنايعي است كه كامپيوتر ها را احاطه كرده، پشتيباني نموده و باعث مي‌شوند كه آنها كار كنند.”
يکي از ويژگيهاي بارز فناوري اطلاعات سرعت گسترش و رشد خيره کننده آن است. آنچنانکه بعنوان مثال درحاليكه در سال 1977 فقط 111 پايگاه در اينترنت وجود داشت در سال 1987 اين تعداد به 10 هزار پايگاه رسيد اين افزايش بصورت نمايي ادامه پيدا كرد بطوريكه در سپتامبر سال 2002 ميلادي اين تعداد به بيش از 200 ميليون پايگاه رسيده است. تعداد كاربران اينترنت نيز به شدت در حال افزايش مي‌باشد بطوريكه از سپتامبر 2001 كه تعداد كاربران 407 ميليون بوده تا سپتامر 2002 اين رقم به 840 ميليون نفر در 218 كشور رسيده است پيش بيني مي‌شود تا سال 2005، اين رقم به حدود 2 ميليارد نفر برسد و تا سال 2020 بيش از % 80 افراد روي كره زمين، دسترسي به اينترنت داشته باشند.
همچنين, امروزه گستره استفاده از IT به چند بخش يا صنعت خاص محدود نگرديده بلکه طيف گسترده و گاه متضادي را از صنعت سينما تا کشتي سازي, صنعت خودرو تا هواپيماسازي و... دربرگرفته است و آنچنانکه بررسي ها و آمارها نشان مي دهند اين تنوع مدام درحال افزايش است.
اما شواهد و مطالعات تحقيقي زيادي در دست است که مشخص مي کنند که ”صنعت ساختمان” حتي در کشورهاي پيشرويي چون انگلستان نيز همپا و همسان ديگر صنايع و بخشها در استفاده از ”فناوري اطلاعات” توفيق نداشته است. همين پژوهشها منافع اقتصادي را که استفاده از فناوري اطلاعات در پروژه هاي ساختماني, برگزاري مناقصه ها, ارتباط بين تخصص هاي گوناگون ذيربط و ... بوجود مي آورد, بسيار زياد و صرفه جوييهاي حاصل از آن را گاهي تا بيش از %95 برآورد مي نمايند.
از طرف ديگر ”فناوري اطلاعات” ابزاري است که برقراري ارتباط و ايجاد تعامل بين دست اندرکاران بخش ساخت و ساز را در کوتاهترين زمان ممکن و به سرعت و فارغ از مکان استقرار جغرافيايي آنان ميسر نموده در اطلاع رساني و روزآمدي دانش افراد درگير در پروژه ها و درنتيجه کارآمدي و کارآيي محصول بوجود آمده نقش بسزايي را ايفا خواهد نمود .
بنابراين, بويژه اکنون و در شروع هزاره سوم و عصري که از آن تحت عنوان دوران ”ارتباطات مجازي” نام برده مي شود, لزوم توجه و سرمايه گذاري فعالان صنعت ساخت و ساز کشور اعم از وزارت مسکن و شهرسازي, شهرداريها و ديگر نهادها و سازمان هاي دولتي و دست اندرکاران و شرکتهاي بخش خصوصي درجهت استفاده از ”فناوري اطلاعات” و به منظور ارائه خدمات, بازاريابي, معرفي پروژه ها و توانمنديهاي خويش در سطح کشور و حتي جهان بيش از پيش احساس مي گردد و اين واقعيتي است که بي توجهي و سهل انگاري نسبت به آن علاوه بر زيانهاي مادي مي تواند لطمات جبران ناپذيري را به موقعيت و شان تخصصي و دانش فني و مهندسي حرفه مندان ايراني در بين کشورهاي همجوار منطقه و همتراز جهان سبب گردد.

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری