:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
جمعه، ۳۰ مهر ۱۴۰۰
:: English Section
P نگاه نو
وام مسکن باید شناور شود

کاظم برآبادی
در حالي كه نمايندگان مجلس (به خصوص كميسيون عمراني‌ها) و وزارت مسكن و شهرسازي در پي بررسي و ارائه راهكارهاي مناسب جهت افزايش سقف تسهيلات بانكي‌اند اما هنوز وام مسكن به همان صورت 12ميليون با سپرده و 6ميليون بدون سپرده مي‌باشد و چيزي به آن اضافه نشده است.
پس از تصويب و اجراي اين طرح مباحث زيادي در زمينه ارائه اين وام صورت گرفت كه در نهايت خرده‌گيري‌هاي زيادي به پايين‌ بودن ميزان آن وارد آمد.
چرا كه 18ميليون، عددي است كه شايد براي خانه‌دار شدن در شهرهاي كوچك كارساز باشد، اما در مورد كلان‌شهرها، هيچ گره‌اي نمي‌گشايد. اين مسائل باعث شد كه وزارت مسكن و شهرسازي با ارائه پيشنهاد 25ميليوني كردن وام خريد مسكن سعي كند در همپوشاني كردن عرضه و تقاضاي مسكن اتفاقي بيفتد و اين طرح در حال حاضر روي ميز شوراي پول و اعتبار و كميسيون و عمران است اما در واقع، حتي با تصويب اين طرح نيز اتفاق خاصي در بازار مسكن نخواهد افتاد، چرا كه اين رقم نيز بدون كارشناسي‌هاي لازم در نظر گرفته شده و در آن هيچگونه طبقه‌بندي ارزشي به شهرها داده نشده است.
اما شايد بتوان با شناور كردن ميزان وام و طبقه‌بندي آن بر اساس تراكم و وسعت شهرها، به صورتي كه در تهران حدود 40ميليون تومان، در شهرهاي بزرگ در حدود 25ميليون تومان و در شهرهاي كوچك حدود 18ميليون تومان، بتوان به حالت بهتري در جذب سرمايه‌گذاري‌ها در بخش مسكن رسيد.

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری