:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
جمعه، ۳۰ مهر ۱۴۰۰
:: English Section
P نگاه نو
معماری وعصراطلاعات

حسن رضاییعصراطلاعات(information age)موج سومی است که بعد از عصرکشاورزی وعصر صنعت تغییرات بنیادینی در جهان بوجودآمده‌است؛ سرعت گذراین موج آنچنان سریع و شتابان است که حتی پیش بینی ها و گمانه زنی های دانشمندان راتاحدزیادی متاثرساخته است و به همین دلیل است که تاخیر در همراه شدن با این پدیده عواقب خطرناکی رابدنبال خواهدداشت. بایدبراین باورباشیم که جایی برای صبروتوقف دراین جریان وجودندارد و بایدبه هرنحوی که می شود سعی کنیم ازاین موج جا نمانیم!
عصراطلاعات بطورجدی هم حرفه و هم زمان را تحت تاثیرقرارداده است ازنیمه دوم دهه 1990، انقلاب الکترونیک (electronic revolution) دردل عصراطلاعات بطورجدی هم حرفه و هم زمان را تحت تاثیرقرارداده است؛ اما آیا تغییراتی كه این انقلاب با خود به همراه می آورد یك انقلاب بنیادین در شكل ها و عملكرد های معماری بوجود آورده است؟ این پرسشی است كه ذهن صاحبنظران را به خود معطوف كرده است اما هنوز پاسخ قطعی برای آن ارایه نشده است.
امروزه كارفرمایان پروژه هایی كه به نوعی با فناوری اطلاعات مرتبطند، چیزی بیش از آخرین فناوری روز را می خواهند! آنها یك معماری متناسب با فعالیت‌هایشان كه هم اعتبار موسسه متبوعشان را افزایش دهد و هم آنها را از مزایای عصر الكترونیك بهره‌مند كند، طلب می كنند.
این نیازها طیف گسترده‌ای از واكنش ها را از طرف معماران و طراحان داخلی سبب شده كه از معماری های تک High Tech Architecture تا معماری آینده گرا Futuristic Architecture متفاوت است.
به طور كلی معماری متاثر از انقلاب الكترونیك و عصر دیجیتال را می توان در 5 گروه عمده از ساختمان‌ها مشاهده كرد:
•صنعت چند رسانه ای Multimedia Industry.
•شركت‌های تلویزیونی، انتشاراتی، تبلیغاتی و نرم افزاری، كه از قدرت تظاهر معماری برای توسعه هویت شركت‌هایشان استفاده می كنند.
•محیط های پیشرفته اداری، كه برای بانك ها، موسسات اعتباری و شركتهای عمومی طراحی می شوند.
•تسهیلات چند كاركردی فناورانه، شغلی، اداری و تحقیقاتی، كه به ساختارهای پیوندی نیاز دارند تا امكانات جداگانه قبلی را در زیر یك سقف با هم تركیب كند.
•مراكز اطلاع رسانی جدید، كه با تجهیزات چند رسانه ای و ظاهر كامپیوتری جذاب تجهیز شده‌اند و موسسات فرهنگی و آموزشی كه با وسایل ذخیره سازی الكترونیكی اطلاعات و شبكه های داده‌ها روبرو شده‌اند.
به هر حال، در تمامی معماری های مرتبط با فناوری دیجیتال، همواره این چالش وجود دارد كه آیا معماری و طراحی باید پتانسیل آینده‌گرای فناوری جدید را منعكس كند یا در جهت نشان دادن جهان غیر واقعی كامپیوتر، بوسیله فراهم كردن یك محیط واقعی انسانی تلاش كند.

پینوشت: فصلنامه آبادی شماره 38 بهار 82

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری